De Aalsterse baggerfirma Jan De Nul gaat verbindingskabels installeren voor windparken ‘Nordlicht 1 en 2’ in Duitse Noordzee. Vattenfall heeft contracten toegekend voor de zeewindparken Nordlicht 1 en 2. Jan De Nul won het contract voor de verbindingskabels, onderzeese kabels die elektriciteit transporteren tussen windturbines. Beide windparken samen zal Jan De Nul 196 kilometer aan kabels installeren om 112 windturbines te verbinden. Eens volledig operationeel zullen de zeewindparken Nordlicht 1 en 2 naar verwachting 1,7 miljoen Duitse huishoudens van groene energie voorzien. Met dit nieuwe contract voert Jan De Nul de komende jaren zes kabelprojecten uit in Duitsland voor windenergie op zee.
De Nordlicht windparkzone ligt 85 kilometer ten noorden van het eiland Borkum in de Duitse Noordzee en bestaat uit twee afzonderlijke locaties: Nordlicht 1 met een capaciteit van 980 megawatt en Nordlicht 2 met 630 megawatt. In afwachting van de definitieve investeringsbeslissing, die naar verwachting in 2025 zal worden genomen, wordt de bouw van Nordlicht 1 en 2 voorzien voor 2026, met volledige operationele capaciteit in 2028. Eens volledig operationeel, zal hun gecombineerde productie naar verwachting 6 terawattuur (TWh) per jaar bedragen, wat gelijk staat aan het elektriciteitsverbruik van 1,7 miljoen Duitse huishoudens. Dit betekent een aanzienlijke vooruitgang in de doelstelling van Duitsland om tegen 2045 broeikasgasneutraal te zijn.
Vattenfall ontwikkelt de locaties en heeft nu verschillende contracten toegekend voor de bouw van beide windparken. Jan De Nul won het contract voor de installatie van onderzeese verbindingskabels die elektriciteit transporteren tussen de windturbines. Voor beide windparken samen zal Jan De Nul 196 kilometer kabels installeren en zorgen voor verbindingen tussen 112 windturbines. Het ‘Wereldbouwers’ bedrijf zal zijn kabellegschip Connector inzetten om de klus te klaren.
Wouter Vermeersch, Directeur Subsea Cables bij Jan De Nul: “Onze installatieschepen zullen de komende jaren alomtegenwoordig zijn in de Duitse wateren. Nordlicht is het zesde kabelproject dat we de komende jaren in Duitsland gaan uitvoeren. Samen met de installatie van 107 funderingen op Borkum Riffgrund 3 en Gode Wind 3 in 2024, versterkt Jan De Nul zijn positie als belangrijke speler in de ontwikkeling van groene energie op zee in Duitsland. Het bevestigt de positie van ons bedrijf als Wereldbouwers die vormgeven aan water, land en energie.”
De Nordlicht windparken worden gebouwd zonder overheidssubsidies. Vattenfall bezit 51% van het project en is verantwoordelijk voor de ontwikkeling en bouw van de Nordlicht locaties, met BASF als belangrijke partner die 49% van het project bezit. Vattenfall wil zijn aandeel in de toekomstige elektriciteitsproductie gebruiken om klanten in Duitsland te voorzien van fossielvrije elektriciteit.
Cyril Moss, Executive Project Director voor Nordlicht bij Vattenfall: “De installatie van verbindingskabels is een kritieke fase in elk zeewindproject. Jan De Nul’s bewezen expertise en geavanceerde technologie geven ons het vertrouwen dat we deze projecten bouwen op een uitmuntende basis. Zo zetten we een grote stap voorwaarts richting hernieuwbare energie voor 1,7 miljoen Duitse huishoudens en ondersteunen we Duitsland op hun weg naar een fossielvrije toekomst.”